تلفن های تماس واحد تعمیرات 02147278 ------- واحد فروش قطعات 02144387259 - 02144387258
تعمیرات تضمینی و قطعات ارجینال

مهمترین قطعات یخچال جنرال الکتریک

فروش قطعات یخچال جنرال الکتریک

یکی از مهمترین لوازم خانگی که امروزه تقریبا در همه خانه ها در سراسر دنیا یافت می شود، یخچال است. یکی از معروفترین و شناخته شده ترین برندها در زمینه تولید لوازم خانگی از جمله یخچال، شرکت جنرال الکتریک است که با بکارگیری آخرین تکنولوژی های روز، محصولاتی با کیفیت و دارای کارایی بالا را تولید کرده و تجربه ای منحصر به فرد را در زمنیه استفاده از یخچال و فریزر برای مصرف کننده فراهم می کند. در این بخش به منظور آشنایی خوانندگان، قطعات اصلی یخچال های جنرال الکتریک به اختصار مورد معرفی قرار می گیرد.

کمپرسور

کمپرسور معمولا دارای دو بخش الکتریکی و مکانیکی می باشد که در یخچال های جنرال الکتریک هر دو در درون پوسته ای فولادی قرار گرفته اند. بخش مکانیکی کمپرسور، شامل سیلندری است که به پیستونی متصل است که توسط موتور به حرکت در می آید و از این طریق فشار و مکشی ایجاد می شود که به واسطه آن گاز خنک کننده در داخل سیستم یخچال به حرکت در می آید و باعث خنک شدن فضای داخل آن می شود.

موتور

موتور یخچال همان بخش الکتریکی کمپرسور است که در اغلب یخچال ها از جمله در یخچال های جنرال الکتریک از نوع آسنکرون است. وظیفه اصلی موتور این است که بخش مکانیکی کمپرسور را به حرکت درآورد. موتورها خود دارای اجزای مختلفی هستند که در هماهنگی با یکدیگر عملکرد بهینه موتور را موجب می شوند.

کندانسور

وظیفه اصلی کندانسور خنک کردن کمپرسور است. زیرا کمپرسور در هنگام کار کردن پس از چند دقیقه گرم می شود و در صورتی که دمای آن پایین نیاید در عملکرد سرماسازی یخچال اختلال ایجاد می شود. کندانسور معمولا در پشت یخچال قرار گرفته است و شامل لوله های مارپیچی است که در تماس مستقیم با هوا قرار دارند و از این راه باعث خنک شدن دمای گاز به گردش درآمده توسط کمپرسور می شود.

اواپراتور

وظیفه اصلی اواپراتور خنک کردن گاز موجود در یخچال است. برای این منظور کمپرسور، گاز را در درون کانال های اواپراتور به حرکت در می آورد. در درون اواپراتور با تبخیر یک ماده خنک کننده سرما تولید می شود که باعث خنک شدن گاز موجود می شود. اواپراتور از یک طرف به کمپرسور متصل است و از سمت دیگر از طریق یک لوله با مقطع بسیار باریک با لوله مویین مرتبط است. معمولاً اواپراتورها از لوله های مارپیچی آلومینیومی ساخته می شوند. زیرا آلومینیوم توانایی زیادی در انتقال سرما دارد. هنگامی که درب فریزر بسته می شود، هوا در درون محفظه اواپراتور محبوس می شود و تبخیر مداوم هوا، دمای درون این محفظه را شدیداً کاهش می‌دهد و از این طریق هر ماده غذایی که در درون آن قرار گیرد منجمد می شود.

فیلتر یا درایر

در یخچال های جنرال الکتریک، این قطعه بین کنداننسور و لوله مویی قرار می گیرد و دو وظیفه اصلی بر عهده دارد: 1-جذب یا تمیز کردن جرم های حمل شده از کندانسور از طریق توری های تعبیه شده در آن و 2- گرفتن رطوبت  گاز پیش از ورود آن به لوله مویی با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص

لوله مویین یا کاپیلاری تیوب

لوله مویین مهمترین وظیفه را در چرخه خنک کننده یخچال بر عهده دارد. در لوله مویین گاز حاصل از کمپرسور که از مسیر کندانسور و فیلتر گذشته است تحت فشار بسیار زیادی قرار می گیرد تا به مایع تبدیل شود. هنگامی که این مایع وارد اواپراتور یا محفظه یخ ساز شد چون به طور ناگهانی با حجم زیادی مواجه می شود تبدیل به گاز شده و ایجاد سرما می کند.

ترموستات

ترموستات قطعه ای است که وظیفه تنظیم دما را در یخچال بر عهده دارد. به این صورت که وقتی هوای درون یخچال شروع به گرم شدن می کند ترموستات موتور یخچال را روشن می کند و باعث از سرگیری فرایند تولید سرما در یخچال می شود.

رله راه انداز یا رله استارت

این قطعه همانطور که از نامش پیداست وظیفه راه اندازی کمپرسور یا همان موتور یخچال را بر عهده دارد.

رله بار زیاد یا اورلود

این قطعه که نوعی فیوز حرارتی است و بر روی کمپرسور قرار می گیرد، از موتور یخچال محافظت می کند. در یخچال های جنرال الکتریک، هنگامی که مشکلی در عملکرد موتور به وجود آید مثلا سیم پیچ ها آسیب ببیند، مسیر گردش گاز بسته شود و یا ولتاژ برق بطور ناگهانی تغییر کند، جریان دریافتی موتور افزایش یافته و حرارت موتور زیاد می شود که می تواند باعث سوختن موتور گردد. در این هنگام اورلود مانند یک محافظ عمل کرده و با خاموش کردن موتور از سوختن آن جلوگیری می کند.

لاستیک دور درب

مهمترین کاربرد این لاستیک که یکی از مهمترین قطعات یخچال به حساب می آید، پوشاندن فضای خالی بین بدنه یخچال و درب آن است تا از هدر رفتن هوای خنک داخل یخچال جلوگیری شود.

برد نمایشگر

این قطعه در یخچال های جنرال الکتریک، اطلاعات اصلی دستگاه مانند درجه حرارت یخچال، خطاها و غیره را نمایش می دهد. همچنین از طریق کلیدهایی که روی این قطعه قرار دارد می توان میزان دمای درون یخچال را تنظیم کرد.

Rate this post

دیدگاه (4)

 • فرامرز جدیدی

  با سلام یخچال جنرال ساید مدل GE . F6 دارم ولی مدتی است در قسمت یخچال روی دیوار سمت فریزر رطوبت نشسته و بصورت قطرات سرازیر شده و در کف یخچال آب جمع میشود . لطفا جهت رفع عیب راهنمایی فرمایید .

  • دیبا پشتیبان

   سلام جهت راهنمایی باید دستگاه بازدید شود و سرویسکار اعزام شود

 • كرجاني

  سلام آیا قطعات بدنه داخلی مدل TFX27F را هم دارید؟
  اگر داشته باشی عکس و نوع قطعه را لطفا ارسال نمایید

  • دیبا پشتیبان

   سلام خیر متاسفانه

Call Now Button