تلفن های تماس واحد تعمیرات 02147278 ------- واحد فروش قطعات 02144387259 - 02144387258
تعمیرات تضمینی و قطعات ارجینال

مهمترین قطعات ماشین ظرفشویی بوش

فروش قطعات ماشین ظرفشویی بوش

یکی از لوازم خانگی که در سال های اخیر جایگاه ویژه ای در بیشتر آشپزخانه ها پیدا کرده ‌است ماشین ظرفشویی است. شرکت بوش از بالاترین تکنولوژی در طراحی و ساخت ماشین های ظرفشویی خود استفاده می کند که این دستگاه ها را به کارآمدترین ، کم مصرف ترین و با دوام ترین دستگاه ها در نوع خود تبدیل کرده است. در ماشین های ظرفشویی بوش قطعات تشکیل دهنده از موادی با بهترین کیفیت و با بالاترین میزان تکنولوژی ساخته می شوند که هر یک با هماهنگی کامل با سایر قطعات باعث عملکرد عالی و بدون نقص دستگاه می شود. در این نوشتار قصد داریم  به معرفی انواع مختلف قطعات ماشین ظرفشویی بوش بپردازیم.

موتور

این قطعه در واقع اصلی ترین قطعه در ماشین های ظرفشویی بوش به حساب می اید و وظیفه اصلی ان پمپ کردن محلول شستشو در داخل اتاق ماشین ظرفشویی است تا به این ترتیب آب و مواد شوینده را به ظروف مختلف در قسمت های مختلف دستگاه برساند و آنها را بشوید.

شیر برقی

این قطعه یک قطعه الکترومکانیکی است که وظیفه اصلی آن کنترل آب ورودی در آغاز برنامه ماشین ظرفشویی است. در ماشین های ظرفشویی خودکار، برد کنترل، وظیفه مدیرت آب ورودی و شستشو را بر عهده دارد و عملکرد شیر برقی را نیز کنترل می کند.

عملکرد شیر برقی به این صورت است که پس از اطمینان از قفل بودن درب دستگاه، با عبور جریان برق از آن مسیر آب را باز کرده و باعث می شود آب وارد ماشین ظرفشویی شود. معمولا در ماشین های ظرفشویی بوش، آب برای اهداف زیر وارد دستگاه می شود: شستشوی ابتدایی یا پریواش، شستشوی اصلی و استفاده از مایع براق کننده. شیرهای برقی ممکن است به صورت تکی، دوقلو یا سه قلو باشند.

المنت

المنت قطعه ای الکترونیک و نیمه هادی است که با عبور جریان برق از ان داغ می شود و وظیفه اصلی آن گرم کردن آب وارد شده به دستگاه برای انجام عملیات شستشو است. میزان گرمایش آب توسط المنت با توجه به نوع برنامه شستشو و میزان دمان اولیه آب متفاوت است. در کنار المنت یک سنسور دما وجود دارد که تغییرات دمای آب را به برد اصلی انتقال می دهد.

سنسور دما

این قطعه برای اندازه گیری دمای آب طراحی شده است و هر گونه تغییر در دمای آب را به برد اصلی دستگاه ارسال می کند.

فیلتر یا صافی

وظیفه اصلی فیلتر، تمیز کردن محلول شستشو است که معمولا ترکیبی از آب، شوینده، آلودگی ها و خرده مانده های غذا است و به طور مرتب در هنگام شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی در حال گردش است.

پمپ تخلیه

این قطعه که یکی از قطعات مهم ماشین های ظرفشویی بوش به شمار می‌رود، خود دارای موتوری از نوع فلویید رینگ است و به طور مستقیم به لگن شستشو در ماشین ظرفشویی متصل است و از این طریق پس از پایان برنامه شستشو آب و محلول شستشو را از دستگاه خارج می کند.

تایمر

این قطعه یکی از مهمترین قطعات کنترل کننده در ماشین های ظرفشویی بوش است که دو وظیفه اصلی بر عهده دارد. اولین وظیفه آن ایجاد هماهنگی بین دیگر قطعات دستگاه در هنگام  انجام عملیات شستشو است تا هر قطعه در زمان مناسب وظیفه خود را انجام دهد. دومین وظیفه تایمر کنترل مدت زمان شستشو و انجام عملیات مختلف در ماشین ظرفشویی است.

سنسور کثیفی و چربی

در ماشین های ظرفشویی بوش، سنسوری هوشمند در مسیر گردش آب قرار داده می شود تا با تابش اشعه های ماوراء بنفش به آب و اندازه گیری زاویه شکست آن مقدار کثیفی آب را بررسی کند و به برد اصلی گزارش دهد و به این ترتیب بر اساس آن دمای آب و زمان شستشو تنظیم شود. در صورتی که در آبکشی آخر آب درون دستگاه کدر باشد برد اصلی آن را تخلیه کرده و آبکشی دیگری انجام می شود.

هیدروستات

این  قطعه یکی دیگر از قطعات مهم در ماشین های ظرفشویی بوش است که در مدل های مختلف تنوع زیادی دارد. هیدروستات از طریق یک شیلنگ به کف ظرفشویی متصل می شود. با ورود آب به داخل دستگاه ، هوای درون شیلنگ رابط به دیافراگم داخل هیدروستات فشار وارد می کند. با تغییر این پرده دیافراگم کنتاکتور فعال شده و به این ترتیب میزان آب ورودی به دستگاه محاسبه می شود. به واسطه این فرایند وظیفه اصلی این قطعه کنترل و تنظیم میزان آبی است که وارد ماشین ظرفشویی می شود. این قطعه دو وظیفه اصلی بر عهده دارد: تنظیم و کنترل میزان آب وودی به دستگاه در برنامه های مختلف شستشو و جاوگیری از سرریز شدن آب در ماشین ظرفشویی.

برد کنترل

قطعه ای از ماشین ظرفشویی است که وظیفه آن ارسال فرمان به قطعات مختلف ظرفشویی است. در واقع ، این قطعه کلیه عملیات شستشو، ابکشی و خشک کردن را در ماشین ظرفشویی مدیریت و هدایت می کند.

بازوی آب فشان

در ماشین های ظرفشویی بوش، بازوهای آب پاش آب را به بخش های مختلف دستگاه هدایت می کنند. معمولا در ماشین های ظرفشویی بوش با توجه به مدل دستگاه چند عدد از این بازوها وجود دارد که در تمام طول شستشو در حال حرکت هستند.

سنسور نشت آب

این سنسور که در ماشین های ظرفشویی بوش معمولا در کف دستگاه قرار می گیرد در صورت وجود هرگونه نشتی در دستگاه آنرا به برد اصلی اطلاع می دهد.

خشک کن

وظیفه اصلی این  قطعه ماشین های ظرفشویی بوش تولید هوای گرم برای خشک کردن ظروف  است.

غلتک قفسه ظروف و محورها

وظیفه اصلی این قطعه فراهم کردن امکان چرخش قفسه ظروف به سمت داخل و خارج دستگاه می باشد. وجود هرگونه مشکل در این قطعه باعث ایجاد مشکلات ثانویه از جمله بسته نشدن درب دستگاه و ایجاد سر و صدای اضافه در هنگام کار آن خواهد شد.

تنظیم کننده قفسه

این قطعه برای تغییر ارتفاع ظروف به کار برده می شود و اگر به درستی کار نکند درب دستگاه بسته نشده و حتی ممکن است چرخه شستشو به درستی کامل نشود. این قطعه خود شامل قطعاتی برای جایگزین کردن و تنظیم کردن قسمت های راست و چپ قفسه است. وجود این قطعه در درست شسته شدن ظرف ها نقش مهمی دارد.

لوله واشر

این قطعه از نشت آب داخل دستگاه  به بیرون جلوگیری می کند. در صورت ایجاد هر نوع پارگی یا فرسودگی در این قطعه دستگاه دچار نشتی های مختلف خواهد شد.

مخزن نمک و مخزن رزین

این قطعه مخزنی برای نگهداری نمک ماشین ظرفشویی است. این نمک که از پلیمرهای طبیعی تولید می شود شامل دانه های کوچک سفید یا زرد است.  سوراخ های موجود بر روی سطح این مخزن یون ها را به خود جذب کرده و باعث کاهش سختی آب می شود.

محفظه شوینده

محفظه ای است که شوینده ماشین ظرفشویی  که برای شستشوی ظروف مورد استفاده قرار می گیرد در درون آن ریخته می شود.

شلنگ ورود آب

یک شلنگ پلاستیکی به طول حدودا یک متر است که یک طرف آن به ماشین ظرفشویی و طرف دیگر آن به آب شهری متصل می شود و از طریق آن آب وارد ماشین ظرفشویی می شود.

شلنگ خروجی آب

شلنگی خرطومی شکل است که از یک طرف به ماشین ظرفشویی و از طرف دیگر به فاضلاب متصل می شود. پس از شستشوی ظروف، این شلنگ آب حاصل را به فاضلاب منتقل می کند.

دیدگاه (2)

  • مهرگان رمضانی

    لطفا برد ظرفشویی بوش مدل sms68mw02e
    موجود دارید و قیمتش و اعلام کنید .سپاس

    • دیبا پشتیبان

      سلام موجود داریم برای قیمت تماس بگیرید

یک دیدگاه بنویسید