تلفن های تماس واحد تعمیرات 02147278 ------- واحد فروش قطعات 02144387259 - 02144387258
تعمیرات تضمینی و قطعات ارجینال

مهمترین قطعات کولر گازی اسپلیت بوش

قطعات کولر گازی اسپلیت بوش

امروزه کولرهای گازی به گستردگی در همه مکان ها از جمله ادارات مغازه ها و منازل مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان کولرهای گازی بوش به دلیل کارایی بسیار بالا و قابلیت ایجاد هوای گرم و سرد، در سال های اخیر مورد استقبال زیادی از سوی مشتریان قرار گرفته است. در این بخش از مقالات مرکز فروش قطعات لوازم خانگی دیبا پشتیبان به منظور آشنایی مشتریان و همچنین تولید کنندگان و فروشندگان به معرفی قطعات مختلف کولرهای گازی بوش پرداخته شده است.

قطعات کولر های گازی بوش همانند بیشتر مدل های کولر گازی معمولا به دو دسته مکانیکی و الکتریکی تقسیم می شوند. قطعات مکانیکی، بخش هایی هست که در کنار یکدیگر قرار می گیرند و مسیری برای حرکت گاز در درون محیط و دستگاه به منظور سرد کردن یا گرم کردن آن به وجود می آورند. قطعات الکترونیکی، قطعاتی هستند که با استفاده از جریان برق کار می کنند و از این طریق عملکرد قسمت های مکانیکی را امکان پذیر و تسهیل می نمایند.

قطعات مکانیکی کولر گازی شامل موارد زیر هستند:

کمپرسور

این قطعه یکی از اساسی ترین قطعات هر کولر گازی به شمار می‌رود که وظیفه اصلی آن  مکش گاز از اواپراتور و راندن آن به سمت کندانسور است.  در واقع در سیستم های خنک کننده بوش، کمپرسور با ایجاد اختلاف فشار لازم، جریان هوای خنک را از یک بخش سیستم به بخش دیگر می فرستد که این فشار در قسمت مکش ضعیف و در قسمت رانش قوی است. در کولرهای گازی بوش کمپرسور ها معمولاً از نوع پیستونی، روتاری یا اسکرول هستند.

اواپراتور

اواپراتور مجموعه‌ای از لوله های مسی و صفحات آلومینیومی مشبک با طراحی خاص است که در بخش درونی دستگاه قرار می گیرد و وظیفه آن تولید هوای خنک در حالت سرمایش و یا تولید هوای گرم در حالت گرمایش است. عملکرد این قطعه به این صورت است که پس از اینکه هوای درون محیط با مکیده شدن از بالای دستگاه وارد محفظه اواپراتور شد  پس از گرم یا سرد شدن از قسمت پایین دستگاه به محیط دمیده  می ‌شود.

کندانسور

این قطعه شامل مجموعه لوله های مسی و صفحات آلومینیومی است که طراحی خاصی دارند و در بخش خارجی دستگاه قرار می گیرند. وظیفه اصلی این بخش جذب گرمای گاز خنک در حالت سرمایش یا دفع سرمای آن در حالت گرمایش و فرستادن آن به محیط بیرون است.

فیلتر (درایر)

گاز خنک پس از کندانسور و خنک شدن دمای آن از فیلتر یا درایر عبور می کند تا جرم های داخلی لوله ها و رطوبت موجود در گاز به طور کامل جذب شود و هوایی خالص و بدون آلودگی وارد محیط شود.

گاز خنک کننده

ماده ای است که با دریافت گرمای محیط در محفظه اواپراتور از حالت مایع به گاز تبدیل شده  و در کندانسور با دفع گرمای آن دوباره به حالت مایع در می‌آید. معمولا در کولرهای گازی بوش از گازهای سازگار با محیط زیست به عنوان گاز خنک کننده استفاده می شود.

لوله مویین

وظیفه اصلی این لوله ها پایین آوردن فشار گاز خنک کننده و ایجاد فرصت لازم برای تبخیر شدن آن در محفظه اواپراتور است. قطر و طول این لوله ها متناسب با قدرت کولر متفاوت است. این لوله ها معمولا مسی هستند و در حد فاصل بین خروجی فیلتر تا ورودی اواپراتور قرار می گیرند.

سینی زیر کولر

در این قطعه محلی برای خروج آب از کولر قرار داده شده است. هنگامی که گاز خنک کننده در کولر بیش از حد شارژ شده باشد یا دمای سنسور دما با گرمای محیط تناسب نداشته باشد، بر روی لوله های آلومینیومی اواپراتور ذرات یخ تشکیل شده و هنگامی که کولر در حالت استراحت است این یخ ها در اثر بالا رفتن دما ذوب می شود و از طریق شیلنگ مجرای خروج آب از کولر خارج می شود

قطعات الکتریکی کولر های گازی بوش شامل موارد زیر هستند:

برد الکترونیکی

وظیفه اصلی این برد صادر کردن و کنترل عملکردهای بخش های مختلف دستگاه می باشد.

الکتروموتور به همراه پروانه

این قطعه که در واقع موتور اصلی کولرهای گازی بوش به شمار می‌رود، بخشی از کمپرسور است و چرخش و کنترل سرعت پروانه فن را بر عهده دارد. در واقع موتور، پروانه را به صورت دورانی در قسمت داخلی دستگاه به حرکت درآورده و این امکان را به وجود می آورد که هوای سرد تولید شده در محفظه اواپراتور وارد محیط شود و همزمان در قسمت خارجی دستگاه، گرمای گرفته شده از گاز خنک کننده را توسط لوله های کندانسور به فضای بیرون انتقال می دهد.

فیوز حرارتی اتوماتیک

این قطعه  وسیله ای محافظتی است که از کمپرسور در برابر نوسانات ایجاد شده در جریان برق، حرارت بیش از حد و غیره محافظت می کند.

سنسور دما

این سنسور برای کنترل و تنظیم میزان سرمای مورد نیاز محیط به کار می رود. در کولرهای گازی بوش این قطعه معمولا بر روی محفظه اواپراتور نصب می شود و در زمان های لازم فرمان قطع یا وصل کمپرسور را صادر می کند.

تابلو برق

این قطعه جریان برق مورد نیاز برای بخش های الکترونیکی مختلف دستگاه را فراهم می کند.

خازن

وظیفه اصلی خازن، افزایش گشتاور هنگام راه اندازی کمپرسور است. در برخی از مدل های کولرهای گازی بوش یک خازن نیز برای راه اندازی موتور در نظر گرفته شده است.

یک دیدگاه بنویسید